Co wiedzieć o kamieniach dróg żółciowych

Co wiedzieć o kamieniach dróg żółciowych

Kamień przewodu żółciowego to kamień żółciowy, który uwięziony w kanale żółciowym. Lekarze mogą nazywać ten stan jako choledocholitoza.

Posiadanie kamienia żółciowego w przewodzie żółciowym może być bardzo bolesna. W zależności od tego, gdzie kamienne osłabia, może również uszkodzić trzustkę, wątrobę i układ trawienny.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o kamieniach żółciowych, w tym ich objawach i przyczynach oraz opcjach leczenia.

Co to są kamienie dróg żółciowych?

u niektórych ludzi powstają kamienie żółciowe w pęcherze żółciowym. Kamienie żółciowe, które często są wykonane z cholesterolu, są powszechne, co wpływa na około 9% kobiet i 6% mężczyzn w Stanach Zjednoczonych.

Wiele osób z kamieniami żółciowymi nie ma objawów, ale gdy kamienie żółciowe poruszają się lub rosną, mogą powodować intensywny ból.

Niektóre kamienie żółciowe poruszają się w kierunku przewodu żółciowego, który łączy pęcherzynik żółciowy i wątrobę z jelitem cienkim. Czasami ciało bez problemu usuwa te kamienie. Jednak w niektórych przypadkach mogą się utknąć, co oznacza, że ​​dana osoba ma kamienie przewodu żółciowego.

Kamienie przewodów żółciowych są problemem, ponieważ blokują przewód żółciowy, zapobiegając enzymom z wątroby i trzustki przed trawieniem. Upośledzenie tego procesu może powodować poważne problemy zdrowotne. To jest również bardzo bolesne.

Przyczyny kamieni przewodu żółciowego

Kamienie przewodów żółciowych występują, gdy kamienie żółciowe, które często nie powodują objawów, przesuwają się z pęcherzyka żółciowego i do kanału żółciowego, blokując kanał.

Każdy może opracować kamienie żółciowe, które prowadzą do kamieni żółciowych. Jednak niektóre grupy ludzi są bardziej wrażliwe. Obejmują one te, które:

 • mają rodzinną historię kamieni żółciowych
 • są w ciąży
 • Czy kobiety
 • są w wieku powyżej wieku z 60 lat
 • mają otyłość
 • Jedz dietę o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu
 • Mają siedzący tryb życia

Kamienie przewodów żółciowych bez pęcherzyka żółciowego?

Chociaż usuwanie pęcherzyka żółciowego zmniejsza prawdopodobieństwo kamieni żółciowych i kamieni żółciowych, nie eliminuje ryzyka. Jest to szczególnie prawdziwe dla osób, których lekarze usuwają tylko część pęcherzyka żółciowego.

Objawy kamieni żółciowych

Dla mniejszości osób z kamieniami żółciowymi, które stają się objawowe, najczęstsze objawy Dołącz:

ból

Ból zwykle pojawia się w prawym górnym brzuchu, wokół żebra, i jest często niezwykle intensywny. Niektóre osoby uważają, że promieniuje z tyłu lub ramion. Zwykle pojawia się nagle, bez ostrzeżenia, i może przyjść i odejść fale lub trwać przez wiele godzin.

Jaundice

Gdy kamienie przewodu żółciowego zakłócają funkcję wątroby, osoba może rozwinąć żółtaczkę, co może powodować żółto skóra lub oczy. W niektórych przypadkach żółty może być bardzo słaby, ale w innych może być dość dramatyczny.

Zmiany nawyków łazienkowych

Wiele osób z kamieniami żółciowymi lub kamieniami żółciowymi ma ciemny mocz, nawet jeśli piją wystarczającą ilość wody.

Zapalenie trzustki

Gdy kamienie przewodów żółciowych blokują przepływ enzymów trzustkowych do jelita cienkiego, osoba może rozwinąć zapalenie trzustki. Ten stan może powodować gorączkę, ból w prawym górnym brzuchu, intensywne nudności lub białe lub glinowe ruchy jelit.

Diagnozowanie kamieni dżsamu żółciowego

Lekarz może zwykle stwierdzić z objawów danej osoby, gdy możliwe są kamienie przewodów żółciowych. Następujące testy mogą wykluczyć inne potencjalne przyczyny i pomóc lekarzowi potwierdzić diagnozę:

 • Przegląd historii medycznej, w tym wszelkie ostatnie objawy
 • Badanie fizykalne, podczas którego lekarz może Naciśnij na brzuch, aby zidentyfikować obszary delikatne
 • Badania krwi w celu poszukiwania markerów trzustki lub zapalenia wątroby
 • Testy obrazowania w celu poszukiwania kamieni uwięzionych w przewodzie żółciowym

Ludzie nie powinni próbować samodiagnozować kamieni dróg żółciowych. Zamiast tego powinni porozmawiać z lekarzem, gdy tylko podejrzewają kamienie dżingingowe, aby mogli jak najszybciej otrzymać leczenie.

Leczenie kamieni żółciowych

podczas gdy niektóre kamienie żółciowe mijają lub przechodzą lub Rozwiązuj samodzielnie, kamienie żółciowe są uwięzione w kanale żółciowym. Kamienie te mogą powodować natychmiastowe problemy zdrowotne, w tym zapalenie trzustki – potencjalnie zagrażające życiu zapalenie trzustki.

Leczenie prawie zawsze wymaga operacji w celu usunięcia kamieni i istnieje kilka różnych procedur. Lekarz może również zalecić usunięcie pęcherzyka żółciowego w celu zmniejszenia ryzyka opracowania dodatkowych kamieni.

Przed operacją ważne jest, aby ustabilizować osobę w jak największym stopniu. Lekarz może zalecić dodatkowe metody leczenia, w tym:

 • Leki przeciwbólowe
 • Płyny dożylne dla zapalenia trzustki
 • Monitorowanie w szpitalu, aby zapewnić, że dana osoba jest stabilna Wystarczy do operacji

Czasami lekarz zaleci natychmiastową operację awaryjną. W innych przypadkach osoba może czekać od kilku godzin do kilku dni.

Zapobieganie kamieniom przewodów żółciowych

Nie ma możliwości w pełni zapobiegania kamieni żółciowych, co mogą rozwijać nawet bardzo zdrowe, młode lub aktywne osoby.

Jednak ludzie mogą podjąć kroki w celu zmniejszenia ryzyka. Podejmowanie tych środków jest szczególnie ważne dla osób, które mają rodzinną historię kamieni żółciowych lub innych czynników ryzyka, takich jak otyłość.

Środki zapobiegawcze obejmują:

 • Jedzenie diety o niższym tłuszczu : Ludzie mogą skupić się na eliminacji żywności o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej wartości odżywczej, takiej jak chipsy ziemniaczane i smażone pokarmy, z diety. Mogą zastąpić te pokarmy bardziej zdrowymi tłuszczami, takimi jak awokado i olej rybny.
 • Dodanie większej liczby błonnika: ludzie mogą to zrobić, jedząc więcej pełnoziarnistych, owoców i warzyw.
 • Osiągnięcie umiarkowanej masy ciała: połączenie diety i ćwiczeń, z naciskiem na bardziej aktywny fizycznie, może pomóc ludziom schudnąć, jeśli to konieczne.
 • Unikanie diet awaryjnych i bardzo niskiej kalorii: diety te mogą faktycznie zwiększyć ryzyko kamieni żółciowych.
 • Rozmowa z lekarzem na temat leków: niektóre leki, takie jak tabletki antykoncepcyjne, mogą zwiększyć ryzyko kamieni żółciowych.
 • Poszukiwanie doskonałej opieki prenatalnej podczas ciąży: Ludzie powinni również uświadomić lekarzowi, jeśli doświadczają żadnego nietypowego lub nowego bólu brzucha podczas ciąży.

Podsumowanie

Kamienie przewodów żółciowych mogą być niepokojące i intensywnie bolesne. Są one jednak uleczalne, a większość ludzi, którzy otrzymują leczenie, czuje się szybko.

Ludzie nie powinni samo diagnozować kamienie dróg żółciowych ani opóźniać opieki, ponieważ dłużej czekając na zobaczenie, jak lekarz zwiększa ryzyko poważnych powikłań, takich jak zapalenie trzustki. Większość ludzi z kamieniami żółciowymi będzie musiała udać się na pogotowie.

 • Zestaw pokarmowy/gastroenterologia
 • żywieni/dieta
 • otyłość/utrata masy ciała/sprawność

Wiadomości medyczne ma dziś surowe pozyskiwanie Wytyczne i czerpią tylko z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym rhino gold gel forum opinie badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents

Co wiedzieć o kamieniach dróg żółciowych
Scroll to top